Počasí - červenec

30. června 2014 v 22:00

1. týden (1. - 7. července)

Léto už je v plném proudu, což být jedno z nejteplejších období, ale nynější počasí tomu nenasvědčuje. Někdo by si mohl dokonce myslet, že je těsně před zimou, pokud by se tedy nekoukl na krásně zelené listnaté stromy všude kolem. První prázdninový den se tedy doopravdy nevyvedl. Mnoha studentům to dokonce může pořádně pokazit náladu. Obloha je celá šedá a tmavá, takže by se pomalu v poledne hodilo rozsvítit pouliční lampy. Déšť však zatím nikde. Teploty se pohybují kolem 13°C a vítr tomu ještě napomáhá. Bez svetru a bez bundy se to nedá venku vydržet. Celý den je takové počasí a v noci se spustí pořádný liják, který neustává. Dalšího dne počasí pokračuje s deštěm a ne a ne přestat. Lidé na ulici musí chodit s deštníky, i když každý rozumný člověk v tomto počasí nevytáhne paty z domu, pokud to tedy není nejnutnější. Následujícího dne kapky stále padají, ale pomalu to celé ustává, až konečně po polední hodině se šedá obloha začne měnit z tmavě šedé do světlejší a světlejší až k večeru na obloze zůstanou jenom chuchvalce bílých mraků na jinak čistě modré obloze. Druhá polovina prvního týdne se začne vzpamatovávat z toho podivného letního počasí a teplota začne růst. Poslední den týdne je už krásně teplý a slunečný. Lidé mohou odložit své svetry a obléct se do něčeho lehčího, šatů, šortek nebo tílek.2. týden (8. - 15. července)


Stejně tak jako konec prvního týdne začne i ten druhý. Slunečné počasí je na denním pořádku. Každý den teplota stoupne o nějaký ten stupínek nahoru. Obloha je bez mráčků a teplota na sebe nenechá čekat a brzy se přehoupne přes 25°C. Je velice příjemné počasí. Venku pofukuje lehký větřík, takže není žádné neskutečné vedro, spíše je to počasí ideální ke koupání či nějakým letním sportům. Lidé si mohou užít krásné počasí, jít na piknik nebo doma na zahradě něco ogrilovat. Co víc si přát? Snad jenom aby to tak zůstalo ještě nějaký čas, ale jako naschvál poslední dva dny týdne se počasí opět změní a na obloze se začnou nejprve objevovat černé jednotlivé mraky, ze kterých každou chvilku sprchne pár kapek, které sice krásně zavlaží rostliny, které poslední dny trpěly žízní, ale s těmito deštíky se teplota houpne zpět k 20°C. Takto to pokračuje i poslední den druhého týdne a když lidi večer ulehají do svých postelí, tak asi nikdo z nich nečeká, že by se přes noc mohlo ještě počasí zhoršit.

3. týden (16. - 23. července)


Konec druhého týdne naváže přes noc na třetí týden července opravdu špatným počasím. Lidé se probudí možná již v noci nebo spíše k ránu s trhnutím, protože oblohu křižují obrovské blesky, které spolu s hromy vytváří tak trochu děsivou podívanou. Hromy jsou ohlušující a každé zvíře se krčí ve svém úkrytu. Člověk by ani psa nenechal venku samotného v boudě. Málo kdo se tedy probudí dalšího dne do dobré nálady, protože bouřky jakoby se domluvili a jakmile jedna ustane, vítr sem donese jiné mraky a celé to začne nanovo. Venku se sice krásně pročistí vzduch, ale takto si nikdo letní prázdniny asi nepředstavoval. To však skončí odpoledne a obloha se bleskurychle vyčistí od mraků, takže vprostřed týdne je už zase krásné slunečné počasí. Druhá polovina týdne se změní tak k nepoznání od té první. Teploty vystoupají velice rychle těsně pod 30°C a každý si může začít užívat krásného počasí u vody, protože jinde to snad ani nejde. Žádný větřík nefouká, začíná být dusno až skoro nedýchatelno. Slunce pálí do kůže a tak bez opalovacího krému by nikdo neměl chodit z domu ven. Na konci týdne už musí lidé zalívat zahradu z domácí vody, protože sudy jsou všechny bez kapky vody a na obloze stále není ani jeden mráček.

4. týden (24. - 31. července)


Poslední týden července začne naprosto stejně jak skončil ten předchozí a to velkým teplem až dusnem a bez jediného mráčku na obloze. Teploty přesahují 30°C a jediné, co teď může člověka ochladit je klimatizace, studená koupel a nebo pobyt u vody. Na přímým slunci se nedá pobýt ani na popovídání s přáteli, proto jsou všechny kavárny a zmrzlinárny nacpané k prasknutí, protože přeci jenom tam si je trochu zima. Zahrádkáři už prosí nebesa, aby spadlo pár kapek vody, ale ani je není vyslyšeno. Teplo je takové, o kterým se začíná proslýchat, že je stoleté. Padají teplotní rekordy. Kdo je rozumnější, tak si bere dovolenou a utíká se schovat před teplem někam na chatu, do lesa nebo nejlépe k vodě. Druhá polovina týdne však přinese konečně vysněných pár kapek, které spadnou z několika tmavých mráčků, které sem zavál vítr, ale to je vše. Sice to na chvilku osvěží, avšak ne na dlouho, protože jakmile se mrak vytratí, na obloze se opět objeví ty žhnoucí paprsky slunce, které opět začnou vytahovat vodu z čeho se jenom dá. Lidem se doporučuje nevycházet z domu pokud to není nutné a dodržovat svědomitě pitný režim. Zvlášť by si pak měli dát pozor na své domácí mazlíčky a pravidelně jim doplňovat vodu. Červenec končí tedy oproti extrémně studenému prvnímu týdnu velice dusným posledním týdnem.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama